Mgr. Kristýna Černá, vystudovaná logopedka a zároveň maminka sedmileté Ninušky, si pro nás připravila přednášku, ve které se věnovala Rané logopedické péče u dětí s Williamsovým syndromem. Přednáška byla tentokrát určena zejména rodičům těch nejmenších dětí, o své zkušenosti s jídlem a mluvením se ale mohly podělit i „služebně starší“ členové Willíka.
Kristýna svůj výklad rozdělila podle věku. V kojeneckém období, kdy se mnoho dětí potýká se svalovou hypotonií, je třeba věnovat pozornost kojení (poloha, opora hlavy, gastroezofageální reflux), krmení z láhve (výběr lahvičky, dudlíku a umělého mléka) a rehabilitaci (Vojta, Bobath).
V batolecím období jsme řešili témata jako je tuhá strava (krmení ze lžičky), hypersenzitivita nebo naopak hyposenzitivita úst, zvýšený dávivý reflex, pití z hrnečku, používání brček.
Předškolní věk přináší u dětí s Williamsovým syndromem další výzvy: nesprávná poloha jazyka, nestabilní čelist, vývoj řeči, opožděný psychomotorický vývoj, přidružené potíže.
Dozvěděli jsme se také, kam se obrátit pro další rady (raná péče, SPC, klinický logoped, klinický psycholog), příp. jaké pomůcky vyzkoušet (kousátka, logovibrátory, kartáčky, lžičky, inspiraci hledejte například na www.kousak.com).
Své cenné zkušenosti ortodontistky a zubařky přidala i Wanda Urbanová. Přednáška vyvolala velkou diskusi mezi rodiči, kteří sdíleli své bohaté zkušenosti z téhle oblasti.
O záznam semináře si mohou rodiče napsat na hana.kubikova@spolek-willik.cz