Letošní léto přálo cestování, a tak se několik českých rodin vypravilo na tradiční týdenní poyt na Slovensko, který pořádala slovenská Spoločnosť Williamsovho syndrómu. Pobyt se uskutečnil v termínu 24.7.2022 – 31.7.2022 v hotelu Avena v Liptovském Jánu, přičemž ale několik českých rodin se rozhodlo pro ubytování mimo hotel, ať už z důvodu klidu, vyřešení různých diet (bezlepková strava a strava pro diabetika), příp. možnosti vzít s sebou na dovolenou pejska. Celkem tak na Slovensko dorazilo pět českých rodin a doplnilo tak početnou slovenskou skupinu.
Počasí bylo během týdne proměnlivé, přesto jsme však ať už společně nebo individuálně podnikli několik výletů do okolí: lanovkami jsme dobyli Chopok, zavzpomínali jsme na dávné pobyty v Žiarské dolině v hotelu Spojár a došli (či vyjeli) na Žiarskou chatu, prohlédli jsme si Liptovský Mikuláš (včetně působivé synagogy nebo Galérie Ilusia). Nevynechali jsme ani blízký Liptovský Hrádok, nebo trochu vzdálenější, ale o to zajímavější Kvačianskou dolinu. Turistické zajímavosti nabídl i samotný Liptovský Ján – park MINI Slovensko s miniaturami slovenských památek a krásnou modelovou železnicí nebo místní regionální muzeum. Originálním cílem našich procházek pak bylo tako termální koupaliště Kaďa – podle pověsti se po koupeli ženy cítily mladší, netrápily je žádné bolesti a v tanci byly nezdolné – tohle místo jsme nemohly zejména my maminky vynechat.
Co se týče programu, tak celý týden probíhalo školení Nadace Orange v rámci projektu Online je môj bezpečný kamarát, kdy se slovenští Williamsáci učili za účasti rodičů či asistentů obsluhovat darované notebooky a zejména se připojovat k online setkáním přes aplikaci Discord. Jeden z tatínků, pan Jaroslova Abaffy, připravil také seminář o bezpečnosti na internetu a přítomným rodičů pomohl s nastavením jejich telefonů, tabletů a notebooků. O zábavu se staraly animátorky ze společnosti KIDSFUN, v nabídce byla oblíbená jóga pod vedením Moniky Smižanské a také možnost navštěvovat hotelový bazén. Již tradicí je sportovní den pod vedením Karola Drapáka. Doktorka Katarina Jariabková vedla seminář k publikaci Pokyny pro pedagogy, která byla přeložena do češtiny a vydána v papírové podobě díky spolupráci obou společností, české a slovenské. Hodně se diskutovala budoucnost, možnosti dalších pobytů v příštích letech, velké přípravy provázely také účast obou výprav, české a slovenské, na tábor FEWS v Norsku, který byl po dvou letech odkladů naplánován na srpen. Celý pobyt byl zakončen diskotékou a společnou konzumací obrovského dortu.
Děkujeme za možnost se zase po roce potkat, vyměnit si zkušenosti a popovídat si nejen o životě s Williamsovým syndromem.